Droga Krwi
Przekonaj się, jak długą i skomplikowaną drogę przechodzi krew po donacji. Cały proces wymaga bardzo dobrej i sprawnej koordynacji, zobacz, jak to wygląda.

1. Pobieranie krwi pełnej lub jej składników (osocze, płytki krwi)
Jednorazowo pobiera się ok. 450 ml krwi pełnej lub 600 ml osocza. Przy jednej wizycie można dokonać tylko jednej donacji. Zabieg oddawania krwi trwa do 10 minut, a osocza 30 minut. Krew jak i jej składniki (osocze, płytki krwi) pobierane są do jednorazowego, sterylnego worka, wykonanego z tworzywa sztucznego. W trakcie pobierania krew jest stale mieszana w celu zapewnienia odpowiedniego kontaktu z roztworem zapobiegającym krzepnięciu.
2. Preparatyka krwi
Po donacji krew podlega preparatyce, czyli rozdzieleniu jej składników. Pobraną krew wiruje się w specjalnie przeznaczonych do tego wirówkach, które pozwalają na rozdzielenie krwi, na trzy frakcje: koncentrat krwinek czerwonych, osocze oraz tzw. kożuszek leukocytarno-płytkowy, który następnie służy do pozyskania koncentratu krwinek płytkowych.
3. Zabezpieczenie próbek
Uzyskane w wyniku preparatyki składniki krwi wymagają specjalnego przechowywania. Krwinki czerwone z niewielką ilością osocza (inaczej koncentrat krwinek czerwonych) przechowuje się w lodówce, maksymalnie do 42 dni po pobraniu. Płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza (inaczej koncentrat krwinek płytkowych) wymagają szybkiego podania pacjentowi (5-7 dni po pobraniu) w związku z krótką żywotnością krwinek płytkowych. Natomiast osocze przechowuje się w stanie zamrożenia (>-30⁰C). Najwyższą wartość ma osocze, które zostało zamrożone przed upływem 8 godzin od pobrania.
4. Badania próbek krwi
Pobrana krew zanim zostanie wykorzystana do podania potrzebującym podlega skrupulatnym badaniom, m.in. na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz wirusa HIV, a także markerów zakażenia krętkiem kiły. W trakcie badania ustala się również grupę krwi dawcy.
5. Przechowywanie krwi
Składniki krwi, które po przebadaniu zostały zakwalifikowana do użytku leczniczego zostają przenoszone do specjalnych lodówek, inkubatorów lub zamrażarek i tam czekają na wydanie. Wszystkie działania związane z pobraniem krwi, preparatyką, badaniem jej składu oraz przechowywaniem są dokumentowe, co daje możliwość uzyskania w przyszłości informacji o każdym zastosowanym do leczenia składniku.
6. Przetaczanie krwi
Krew i poszczególne jej składniki są przetaczane w formie wlewu dożylnego, czyli podawana jest kroplówka. Chory musi wyrazić zgodę na przetoczenie krwi. Sposób oraz ilość przetaczanej krwi zależą głównie od objętości utraconej krwi pacjenta. Pod uwagę brane są również wiek, stan zdrowia, przyczyna utraty krwi.